Så blev det Onsdag, vores sidste dag i det nordjyske, inden vi igen skal til Svendborg..
Startede igen med Scandic’s fremravende morgenbord, hvorefter vi pakkede vores ting, og tog til Ålborg Storcenter, hvor vi gik lidt rundt og kiggede på butikker, inden vi ville køre mod randers, hvor vi idag skulle besøge Randers Regnskov.
Der var der så lige mange andre der også havde fundet på idag 🙂
Der var som sædvanligt rigeligt at se på, og denne gang syntes jeg vi fik lidt flere af detalierne med, der bliv flugt myrere og andet kryb under jorden, og kigget på Slanger som sommerfugle, alt sammen i omkring 24-32 graders varme med en luftfugtighed på 90-98% – godt at man havde sommertøjet på den dag!
Da vi havde fået nok at Randers Regnskov, kiggede vi lidt på Randers by, med en lille gåtur i gågaderne, inden vi skulle på BONES og fejre min fødselsdag..
og derefter fik turen tilbage til Fyn, og hjem til lidt ro og fred, inden turen går til London…
Fortsættelse følger……….. 🙂
Så blev det tirsdag, og efter et ordenligt SCANDIC morgenbord, så fik vi os pakket sammen og bevæget os ud til bilen.
Der var ca 30 min kørsel til Fårup Sommerland fra Hotellet, men der var også kø da vi nåede frem.
Da vi kom igennem betalingsslusen og fik fundet en parkeringsplads, så kunne vores tur rundt i parken begynde.

Vi ankom kl 10.30 og forlod parken igen ca 18.30 godt trætte og mætte, men kørte så lige et smut til blokhus for at se på vandet, og suge lidt af den sædvanlige vestkyst-sommerstemning, som der altid er sådanne steder. Jeg skal da ikke lige glemme at fortælle at vejret var fantastisk.. – omkring 20-22 grader og SOL og af og til lige en sky, så vi ikke blev bagt op. Perfekt Sommerlands vejr 🙂
Vil forresten lige sige, at hvis man er til FART, så SKAL Falcken og Lynet prøves (det gjorde vi) – de er helt klart anbefalings værdige. hhv. 0-80 Km på 2 sek og en G-påvirkning på 3.3
For første gang i Danmark’s historie kan I prøve en tur, hvor den lynhurtige acceleration i starten af turen, bruges til at komme rundt på en sjov rutschebane-tur med masser af spændende detaljer.
Værs’go at stige ombord i en af de meget åbne 6 personers vogne, der skal give jer en helt sensationel ny oplevelse i Danmark.
På 2 sekunder har du opnået tophastigheden på 80 km/t, og det første der sker efter den lynhurtige acceleration er, at I bliver sendt 20 meter over jorden og ned igen ad en rimelig stejl bakke – også kaldet en Top hat.
Så kommer den første kamelpukkel I skal over – og her vil I opleve meget airtime (dvs. hvor I ikke rører ved sæderne med n…….).
Videre rundt med et sidelæns fald – som i fagsprog hedder en 180 graders twisted trop.
Endnu en kamelpukkel – igen med meget airtime.
Så drøner I videre ind i et Immelman Loop, som er et specielt halvt loop. For derefter at fortsætte direkte ind i et proptrækker loop. Et proptrækker loop er et loop, der er langstrakt.
På dette her tidspunkt i turen rundt med FårupLynet er der stor risiko for, at I ikke kan finde ud af hvad der er op eller ned. Det sidste element I bliver udsat for er en Helix – meget skarpt sving.
3 – 2 – 1 – turen er slut…!
Idag kørte vi så vidre fra Henne Strand til Aalborg, hvor vi overnatter et par nætter, så vi kan nå at kigge lidt på det nordjyske område..
Vi startede med at se på Aarhus havn og derefter lidt i Centrum, – imorgen går det løs med Fårup Sommerland, der har vi aldrig været endnu, så det må lige prøves..
Vi var blevetg anbefalet at tage en tur på lystbådehavnen og finde “Kystens Perle”, og det gjorde vi, der var rigtig hyggeligt på sådan en sommeraften på terressen, og deres mad fejlede bestemt heller ikke noget, og så endda til meget rimelige priser. Det kan godt anbefales..
Senere gik vi en tur på “strøjet” og Jomfru Ane Gade for lige at føle stemningen. Og en enkelt IS blev det da også til…
Hejsa, så sker der lidt på bloggen her igen, men nu skriver vi så også sommerferie 2009 🙂
Den første uge (uge 28)…
De første dage i ugen gik med en lille Faaborg Tur, hvor Lasse/Mette var sammen med nogle af deres fætre og kusiner.
Derefter gik turen vidre til Sandagernæs Camping, hvor vi besøgte , Lotte, Søren, emil og nicoali.

på første billed kan i se vores overnatnings telt, som var venligst udlånt af Lotte/Søren 🙂
Vi havde et par hyggelige dage på Næsset, hvor vi fik sejlet, badet, og fik rigeligt med god mad og rødvin..
Da vi nåede til Søndag, så tog vi til Henne Strand for at besøge Christian og ungerne, hvor vi også havde en enkelt overnatning, igen med masser af hygge, mad og drikke..
(Ja, der har været gang i Weber grillene – he he)

Fra Henne strand gik turen vidre Mandag til Aalborg.